Безпечний шопінг в інтернеті

Дата: 29.07.2020 14:40

Фото без опису

Купувати онлайн зручно, але щоб покупки були безпечними, застерігаємо Вас від шахрайства! Шахрай може замаскуватися як під продавця, так і під покупця.

Ознаки шахраїв в онлайн-торгівлі, псевдо продавець:

• Пропонує занадто занижену вартість товару;
  • Не погоджується на покупку з оплатою після отримання,  або просить перерахувати аванс на картку (це не завжди шахрай, можливо продавець намагається захистити себе, тому якщо ви не досвідчений покупець використовуйте систему безпечних покупок, якщо така є на сайті) ;
  • Не знає характеристик товару;
  • Буде квапити, щоб Ви не встигли оцінити ситуацію;
  • Оплата здійснюється на картку, що видана на прізвище, яке не співпадає з прізвищем продавця;
  • Надсилає копії своїх документів, щоб викликати довіру (документи звісно не його, тому будьте обачні);
  • Переводить спілкування з особистого кабінету на сайті дошки оголошень у месенджері;
  • Надсилає скорочені посилання, нібито на сайт для оформлення послуги;
  • Просить Вас зняти ліміт з картки для проведення оплати, адже йому про це надійшло сповіщення від банку;
  • Попереджає, що зараз Вам надійде SMS-повідомлення для підтвердження замовлення, оформлення послуги чи оплати товару.

Псевдопокупець виманює повні реквізити картки (трьохзначний номер на звороті картки, термін дії картки), вводячи в оману продавця.

Наприклад, виникли проблеми з оплатою, у зв’язку з тим, що платіж від імені юридичної особи і потрібно більше інформації про картку.

Лайфхаки безпечних онлайн-покупок:

• користуйтеся віртуальною карткою для покупок онлайн та перераховуйте на неї тільки ту суму, яка необхідна для покупки.

Повідомляйте лише 16-значний номер Вашої карти.

Також можна, повідомити своє ім’я та ПІБ (залежить від способу доставки товару)

• Перевірте продавця/покупця на сервісі Кіберполіції "STOP FRAUD" або перевірте сайт, послугами якого збираєтесь скористатися, на наявність в списку шахрайських сайтів Black List ЄМА. Також можна перевірити номер телефну просто в пошуку в інтернеті, буває, що про зловмисників вже є скарги від обманутих людей.
  • Тримайте в секреті:
  • трьохзначний номер на звороті картки,
  • коди банків та мобільних операторів,
  • паролі в інтернет-банкінг.

Шахраї створюють сайти-клони, полюючи на повні реквізити карток, коди та паролі. Сайти, які приймають онлайн-платежі мають бути захищеними, для цього в назві адреси вони мають містити https:// та значок "https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/Lock.jpg".

На сайті мають бути значки захисту онлайн-покупок від платіжних систем – Verified by Visa та MasterCard SecureCode.

Стали жертвою кібер-злочину?  Терміново:

• заблокуйте картку та повідомте свій банк, (зателефонуйте на гарячу лінію Вашого банку, з якої списанні кошти, номер телефону банку та сайт вказанні на звороті вашої карти);

Додаткову інформацію Ви можетке знайти на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid: https://wiki.legalaid.gov.ua/. Правову консультацію можна отримати за безкоштовним номером 0 800 213 103.

Пустомитівське бюро БПД Адреса 81100, м. Пустомити, вул. Грушевського, 35 тел.: 0933311727;  pustomyty@legalaid.lviv.ua  (увага, на період каранину працює дистанційно).