Кротошин

Коротка історична довідка с. Кротошин

Перша згадка про Кротошин зі всіх ближніх сіл згадується 1377 р., у 1397р. Кротошину надається Магдебурзьке право. 1925 р. –  були офіційно зареєстровані не тільки поляки, а ще 36 українців (русини).

Виїжджаючи у Польщу, поляки забрали з собою всі метрикальні книжки, де була записана інформація про народження, шлюби і смерті мешканців відповідних територіальних громад. Після операції "Вісла" 1946 р. до села іммігрувало близько 250 родин: 138 родин з Запалова, 76 родин з Новосілок Кардинальських, 29 родин - з Радружа, 7 родин з інших сіл і 4 родини  були місцеві. Після приїзду до Кротошина переселенці ще з два місяці не розв'язували тлумаків. Всі були впевнені, що скоро поляки повернуться сюди,а вони поїдуть додому. Поляки виїжджали з такою ж думкою.

Село Кротошин знаходиться у південній частині міста Львова, поблизу річки Зубра, до Львова 14 км, до Пустомит  22 км. Населення складає 1220 людей. У селі 344 житлових будинків. Нумерація господарств починається від с. Жирівка. Вулиці дістали назви видатних людей та місцевого значення –  Івана Франка, Січових Стрільців, Княгині Ольги, С. Наливайка, Лесі Українки, Сонячна, Лісна, Новосільська. Окрасою села є церква. У 1821 р. у с. Кротошин була збудована дерев'яна церква Святої Трійці коштом магістрату Львівського. Разом в куполі церковному є дзвіниця (дані про зникнення церкви відсутні). У1855 р. був збудований з цегли костел Трьох Святих . Першим настоятилем церкви у 1946 році став о. Евін Антін Миколайович, який освятив церкву Святої Покрови.  Правив він недовго. До Кротошина прислали о. Семенюка, далі о. Харкавого, у 1954 р. прийшов о. Маковей, 1959 р.- о. Скопляк, який служив у церкві до її закриття. Всі священики Кротошина жили у плебанії, якої на сьогоднішній день уже немає. Закривали церкву у 1962 р. Через певний час з церкви зробили зерновий склад. Для того, щоб помолитись люди йшли до села Давидова, де правив о. Стахурський. Мешканці згадують, як глибокими снігами ішли на Різдвяну відправу.  Довгих 27 років була закрита церква. 28 серпня 1989 р. знову забили церковні дзвони, створилась Українська Автокефальна церква Святої Покрови. Настоятилем церкви став о. Ярослав Маланюк, який править і до сьогодні. Церкву відреставрували за кошти парафіян. Варто зауважити,що в с. Кротошин є три каплички, які були зруйновані  у 1967 р. і відреставровані у 90-х рр. Усі вони однакових розмірів і в однаковому архітектурному стилі, посвячені на честь Діви Марії. Каплички були віхами, де ховались під час грози, шляховими дороговказами.

Багато страждань випало на долю жителів села, було переселення. У 1947 р. почали створювати колгосп. У 1949 р. вже все село було у колгоспі. Першим головою колгоспу був чоловік із Запалова, прізвище невідоме. Другим був Завада, третім Мішталь Іван. Назва колгоспу "17 вересня". Пізніше став називатися "Перемога", у 1959 р. зробили радгосп "Львівський".

Ще одне випробування випало на жителів села – Сибір. Вивозили людей двічі, перший раз у 1948, другий у 1950. Тільки один –  Бахір Мирон повернувся до Кротошина, решта не повернулись.

Учні почали навчання у Кротошинській початковій школі у 1947 р., а вже у 1955 р. у селі була семирічна школа.

У 1946 р. клуб знаходився в кінці села, з якого пізніше зробили стайні для великої рогатої худоби і перенесли клуб в центр села, добудували кінобудку, зробили бібліотеку і сільську раду. Згадують першого зав клуба села Завада В., Каламай В., Артишко С., найбільше пропрацювала Яшина С.П. З 2006 р. Нікішин І.С, 2007 р. була проведена реконструкція Народного дому , сільської ради, бібліотеки. У 2011 р. директором Народного дому стала Федина О.О. У Народному домі функціонує народний ансамбль бандуристок "Дивоструни" і дует бандуристок "Кобзарівна"- керівник Шалай О; вокальний ансамбль "Галичанка" і тріо "Горицвіт"- керівник Федина О.

У селі спочатку була читальня, пізніше стала бібліотека. У 1979 р. бібліотека дістала назву бібліотека-філія Пустомитівської ЦБС. Згадують таких працівників:  Шидлик Е. М., Лах О.Г., Домша Є. З 1966 по 1996 р. працювала Коваль О. І., у 1997 р. працює Озимок О. А. В бібліотеці налічується 2899 книг. Проводяться конкурси, огляди літератури, книжкові виставки, бесіди, а також зустрічі з письменниками.

До традицій в с. Кротошин слід віднести: колядування, вертепи, гаївки. У 2012 р. започаткували купання у ставку на Водохреще.

У 2016 р. розпочався процес децентралізації. Громада села вирішила об'єднатися в одну Давидівську громаду.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь