Чинні вимоги щодо зберігання та застосування пестицидів, агрохімікатів у народному господарстві та їх вплив на стан здоров’я населення

Дата: 06.05.2019 10:34

Фото без опису

Пестициди – це отруйні речовини, призначені для знищення шкідників рослинного і тваринного походження. Застосовуються пестициди в сільському господарстві і побуті. При необережному поводженні пестициди можуть завдати шкоду здоров’ю людей – викликати отруєння. За твердженням дослідників, основна маса пестицидів містить у собі метаболічні отрути, які приводять до розвитку захворювань серцево-судинної, репродуктивної і травної систем.

Гостра токсичність пестицидів визначається дозою, що надходить в організм людини різними шляхами (через шлунково-кишковий тракт, шкіру, легені і т.д.) і приводить до смерті. Близько 99-99,9% пестицидів, застосовуваних для обробки рослин, згодом попадають у навколишнє середовище, з якого, у свою чергу, надходять до складу сільськогосподарських продуктів, уживаних людьми і тваринами.

Багато пестицидів, навіть будучи малотоксичними, мають канцерогенні і мутагенні властивості. Вони отруюють плід, організм матері і, виділяючись із молоком, негативно впливають на розвиток і ріст дитини.

Пестициди, потрапляючи в організм людини і накопичуючись там у великих кількостях, приводять до розвитку багатьох хронічних захворювань і гострих отруєнь, а також до збільшення кількості вроджених аномалій розвитку і дитячої смертності. Вони надовго затримуються в організмі, деякі залишаються в ньому назавжди.

Тому існує ряд правил, які є частиною санітарного законодавства та обов’язкові для дотримання всіма підприємствами, установами і організаціями, приватними господарствами та особами, що проводять будь-які дії з пестицидами.

Правила, які стосуються застосування пестицидів, агрохімікатів:

– всі роботи  по обробітку сільськогосподарських угідь слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні  дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 град.С;

– завчасно,  але не менше чим за дві доби до початку проведення  кожної хімічної  обробки необхідно сповістити населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування хімікатів;

– відстань від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням – 300 м.;

– забороняється обробка парків і зелених насаджень у населених пунктах і в радіусі 1000 м. навколо них стійкими  і високотоксичними хімікатами, а також препаратами, що мають неприємний запах і здатні змінювати колір оточуючих предметів;

– при плануванні сівозмін, окремі великі масиви культур, що потребують багатократних обробок рекомендується  розташовувати на відстань 1 км від населених пунктів з урахуванням сезонної рози вітрів. Біля населених пунктів доцільно планувати посадку культур, які не потребують багатократних хімічних обробок протягом сезону.

Категорично забороняється застосування пестицидів у межах першого поясу (суворого режиму) зони санітарної охорони поверхневих та підземних джерел господарсько-питного водопостачання. У межах другого поясу (обмеження) зони санітарної охорони поверхневих та підземних джерел водопостачання забороняється зберігання та застосування  пестицидів. У межах третього поясу (спостережень) зони санітарної охорони підземних джерел водопостачання забороняється розміщення складів пестицидів.

Правила, які стосуються зберігання пестицидів, агрохімікатів:

– зберігання великої кількості пестицидів допускається тільки в спеціально призначених для цього   складах,   які   відповідають    вимогам ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»;

– кількість  препаратів,  що  зберігаються  на  складі, повинна відповідати тоннажу   і   не  перевищувати  передбаченої проектом реальної потреби. Зберігання пестицидів  на складі допускається тільки після його погодження установами Держпродспоживслужби і  отримання  позитивного висновку;

– до роботи з пестицидами допускаються особи,  що пройшли медичний огляд,   спеціальну   підготовку  та  мають  відповідні посвідчення,  допуск та наряд на  виконання  робіт  з  пестицидами.