ЮРИДИЧНА ДОПОМОГА: ПРО ДОГОВІР ОРЕНДИ

Дата: 02.10.2020 15:11
Кількість переглядів: 6187

Що таке договір оренди землі та як його укласти?

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

При оренді землі використовують терміни для позначення сторін, зокрема «орендодавець» це  власник землі що передає за плату свою землю в користування та «орендар» особа чи фірма що отримує за плату в користування чужу земельну ділянку.                                                                         

 Оренда відрізняється від права власності тим, що власник має право володіти, користуватися, та розпоряджатися своєю земельною ділянкою, тоді як орендар може тільки володіти (тимчасово) і користуватися (тимчасово).                                                    

Якими законами регулюються відносини пов’язані з орендою?

         Відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом УкраїниЦивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.                                                                                            

            Як укласти договір оренди?

 Землі, які перебувають у приватній власності передаються в оренду за договором оренди між власником земельної ділянки та орендарем.

Договір оренди земельної ділянки оформляється  письмово в двох примірниках, які мають однакову юридичну силу. Цей договір не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Проте, за бажанням сторін його можна завірити в нотаріуса. Для державної реєстрації договору необхідно надати заяву, паспорт, ідентифікаційний код,  договір оренди, квитанцію про сплату адміністративного збору.               

             Які умови  обов’язково повинні бути в договорі оренди земельної ділянки?         

 Обов’язковими умовами є: предмет договору, тобто ідентифікована земельна ділянка із зазначенням кадастрового номеру, місця розташування та розміру; строк дії договору, який не може бути більший 50 років; орендна  плата. Саме цим умовам сторони договору мають приділити особливу увагу перед його підписанням.                                

            У зв’язку з тим, що зазвичай власниками земельних ділянок і відповідно орендодавцями є пересічні громадяни, а орендарями – агрофірми чи фермери, то саме останні пропонують до підписання текст договору з умовами вигідними для них, пам’ятайте, ви як орендодавець маєте право пропонувати свої умови договору. Не домовляйтесь про оплату в усній формі, прописуйте суму яка вас задовольнить.

Орендодавцям, крім ціни оренди,  потрібно подбати про те, щоб  договір передбачав справедливі штрафні санкції за затримку у виплаті орендної плати, відповідальність за виснаження землі, форма оплати (грошова чи натуральна). Часто буває так, що сторони домовляються про орендну плату в грошовій формі, а в договорі вказано, що «оплата здійснюється в грошовій або натуральній формі на вибір орендаря». Тому, для тих людей, які бажають отримувати плату саме у грошовій формі, потрібно вимагати, щоб в договорі було вказано про оплату тільки в грошовій формі. Оптимальним варіантом може бути таке формулювання: «Оплата здійснюється виключно у грошовій формі. За згодою сторін оплата може здійснюватися у натуральній формі».                                                                                      

             З якого моменту орендар має право користуватись земельною ділянкою?          

Статтею 125 Земельного кодексу України та статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації. Тобто, сам факт підписання сторонами договору оренди земельної ділянки, не надає права орандареві користуватись нею.                                                                                                                                                        

Як змінити умови  вже укладеного договору ?                                                                 

Зміна договору відбувається за угодою сторін, а у випадку недосягнення згоди - в судовому порядку.

Дострокове розірвання договору оренди можливе: за згодою сторінза рішенням суду, в односторонньому порядку згідно підстав визначених в законодавстві та згідно умов договору.                                                                   

Що робити у випадках, коли на земельну ділянку зареєстровано право оренди за іншою особою?                                                                                        

Потрібно звертатись до Комісії Міністерства юстиції з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації або до суду.                                                                      

Додаткову інформацію можете знайти на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid: https://wiki.legalaid.gov.ua/. Правову консультацію можна отримати за безкоштовним номером 0 800 213 103. Пустомитівське бюро БПД Адреса 81100, м. Пустомити, вул. Грушевського, 35 тел.: 0673929700 або 0933311727;  pustomyty@legalaid.lviv.ua  (увага, на період каранину працюємо дистанційно).

Фото без опису

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь