Правова допомога: визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням

Дата: 14.05.2020 10:16
Кількість переглядів: 697

ВИЗНАННЯ ОСОБИ ТАКОЮ, ЩО ВТРАТИЛА ПРАВО КОРИСТУВАННЯ ЖИТЛОВИМ ПРИМІЩЕННЯМ

 

Досить часто у громадян виникають труднощі, щодо зняття з реєстрації у власному будинку чи квартирі особи, яка не є її власником. Існує два шляхи вирішення цього питання: позасудовий, тобто, за добровільною згодою особи та в судовому порядку.

У випадку, якщо особа не проживає протягом певного часу за місцем реєстрації та не погоджується на  добровільне зняття з реєстрації, власник  житла має право звернутися до суду. 

Члени сім’ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником.         

Власник майна, також  має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Зокрема, шляхом припинення права особи користуватися житловим приміщенням. 

Зняти особу з місця реєстрації можна в добровільному порядку, за її добровільною згодою.  

В такому разі особа повинна подати відповідну заяву до органів реєстрації:

  • виконавчого органу сільської, селищної або міської ради за місцезнаходженням житлового приміщення;
  • центру надання адміністративних послуг за місцезнаходженням житлового приміщення, в якому зареєстрована особа.

Якщо ж особа не може самостійно подати заяву, від її імені такі дії може здійснити її представник за довіреністю. В день подання особою або її представником заяви та всіх необхідних документів, орган реєстрації приймає рішення:

-про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи;

-вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у паспорт (або інший документ, який посвідчує особу громадянина).

Слід зазначити, що за заявою особи, зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання.

 

Визнання особи такою, що втратила право на користування житловим  приміщенням в судовому порядку.

У випадку, якщо особа не є членом сім’ї власника та не погоджується на добровільне зняття з реєстрації, власник житлового приміщення має право, у будь-який час звернутись до суду з позовом про визнання особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням та зняття з реєстрації.

Слід зазначити, що документи, які підтверджують право власності на житлове приміщення є підставою для зняття особи з реєстрації місця проживання.

Наголошуємо, що член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі його відсутності без поважних причин понад один рік. Якщо інше не встановлено домовленістю між особою і власником житла або законом.

Зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі судового рішення, яке набрало законної сили. При зверненні до суду з позовною заявою з даного питання, обов’язково сплачується судовий збір (станом на 01 січня 2020 року судовий збір складає –  840,80 грн.). 

Варто зауважити, що суд не здійснює зняття особи з місця реєстрації, а лише визнає її такою, що втратила право користування житловим приміщенням.

Після набрання судового рішення законної сили (30 календарних днів з дати оголошення повного тексту судового рішення), власнику житла необхідно звернутися з цим рішенням та заявою про зняття з місця реєстрації особи до органів реєстрації.

На стороні позивача можуть виступати:

-власник житлового приміщення;

-наймодавець (житлово-експлуатаційна організація тощо);

-наймач, члени його сім’ї;

-особи, за якими зберігається право на користування житлом як за тимчасово відсутніми;

-особи, що отримали бронювання жилого приміщення (у випадку перебування осіб за кордоном або на весь час дії трудового договору).

Особи, які користуються жилою площею тимчасово (піднаймачі, тимчасові мешканці), не мають права на пред’явлення такого позову до суду.

Додаткову інформацію Ви можете знайти на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid: https://wiki.legalaid.gov.ua/. Правову консультацію можна отримати за безкоштовним номером 0 800 213 103 та безпосередньо у працівників Пустомитівського бюро правової допомоги за тел.: 0673929700 або 0933311727, ел. пошта: pustomyty@legalaid.lviv.ua, адреса: 81100, м. Пустомити, вул. Грушевського, 35. (на період карантину працюємо дистанційно).

Фото без опису


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь